See haplotyyppi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "haplotype"
},
"expansion": "English haplotype",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English haplotype).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pp-p gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*B/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "haplotyyppi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pp-p gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*B/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "haplotyyppini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "haplotyyppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "haplotyyppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "haplotyyppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "haplotyyppinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "haplotyyppi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "haplotyyppi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "haplotyy",
"2": "pp",
"3": "p",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Genetics",
"orig": "fi:Genetics",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"haplotype"
],
"id": "en-haplotyyppi-fi-noun-~PUn95JF",
"links": [
[
"genetics",
"genetics"
],
[
"haplotype",
"haplotype"
]
],
"raw_glosses": [
"(genetics) haplotype"
],
"topics": [
"biology",
"genetics",
"medicine",
"natural-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑploˌtyːpːi/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝plo̞ˌt̪yːpːi]"
},
{
"rhymes": "-yːpːi"
}
],
"word": "haplotyyppi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "haplotype"
},
"expansion": "English haplotype",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English haplotype).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pp-p gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*B/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "haplotyyppi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pp-p gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*B/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "haplotyyppini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "haplotyyppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "haplotyyppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "haplotyyppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "haplotyyppinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypeissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypeistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypeillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypeiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypeillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypeiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haplotyypittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyypeittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyypeittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haplotyyppeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "haplotyyppeinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "haplotyyppi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "haplotyyppi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "haplotyy",
"2": "pp",
"3": "p",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/yːpːi",
"Rhymes:Finnish/yːpːi/4 syllables",
"fi:Genetics"
],
"glosses": [
"haplotype"
],
"links": [
[
"genetics",
"genetics"
],
[
"haplotype",
"haplotype"
]
],
"raw_glosses": [
"(genetics) haplotype"
],
"topics": [
"biology",
"genetics",
"medicine",
"natural-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑploˌtyːpːi/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝plo̞ˌt̪yːpːi]"
},
{
"rhymes": "-yːpːi"
}
],
"word": "haplotyyppi"
}
Download raw JSONL data for haplotyyppi meaning in All languages combined (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.